Šachy, hra gentlemanů

Šachy jsou světově nejznámější deskovou hrou. Často je právem označována za hru inteligentních lidí, jelikož se nejedná o odpočinkovou hru, ale o činnost, u které je potřeba dostatečně přemýšlet, aby se obelstil protihráč. Šachy nelze hrát bez znalosti jejích pravidel a ačkoliv se může pro někoho zdát tato hra složitá, populární je mezi všemi generacemi, které zahrnují i chytré děti předškolního věku.

Šachy známé i neznámé

Název šach je odvozen z perského slova šáh, panovník. Persie je kolébkou deskové hry šatrandž, která byla upravena v 15. století v jižní Evropě do dnešní podoby. Šachy se hrají na čtvercové desce, která je rozdělena na 64 políček střídavě černých a bílých, čemuž se říká šachovnice. Každý z obou hráčů má k dispozici šestnáct figurek a každá z nich má jednak svůj název, a jednak rozdílný způsob, jakým se s ní může táhnout. Šestnáct figurek tvoří král, dáma, dva střelci, dva koně, dvě věže a osm pěšců. Jeden hráč má figurky bílé, druhý černé a střídají se v tazích, čili přesunech figurek z jednoho políčka na jiné podle toho, jak se s kterou figurkou může posouvat.

Šachová teorie

Hra v šachy vyžaduje chytrost, schopnost předvídat tahy soupeře, smysl pro kombinaci a znalost teorie, která v sobě spojuje prvky sportu a vědy. Šachy zlepšují kvalitu myšlení, podporují paměť a mají příznivé účinky na charakterové vlastnosti člověka. Proto se jejich výuka doporučuje již od dětství. Dnes se šachová hra stala jednak zábavou pro milióny lidí, a jednak se v této geniální hře pořádají nejrůznější soutěže, profesionální i amatérské turnaje. Vrcholem je souboj o titul mistra světa v šachu, kdy úřadujícího mistra světa má právo vyzvat vítěz turnaje kandidátů pořádaného světovou šachovou federací FIDE.

Teorie zahájení

V šachové teorii je známa řada variant zahájení, které se dále rozdělují na množství subvariant. Nejpoužívanější je při otevření hry španělská, ruská a skotská hra. Jejich teorie se ovšem neustále vyvíjí a mění. Někteří hráči se drží tzv. italské hry nebo hry dvou koní v obraně.

Vedle samotného zahájení jsou při hře používány některé osvědčené tahy a kombinace, se kterými přišli v minulosti věhlasní velmistři. Jejich některé slavné partie se staly pojmem a mnozí šachisté je mají nastudovány do podrobna a využívají je pak ve své hře.

Šachoví mistři

Prvním oficiálním mistrem světa se stal v roce 1886 pražský rodák Wilhelm Steinitz. Jeho posledním nástupcem a v pořadí dvacátým mistrem světa je norský mladík Magnus Carlsen. Současným nejlepším českým šachistou je rovněž mladý David Navara.
Ve druhé polovině 20. století se začaly používat počítače, které byly naprogramovány na šachy. Jejich programy byly neustále zdokonalovány, až v r. 1997 tehdejší mistr světa Garry Kasparov prohrál se speciálním šachovým počítačem firmy IBM. V současnosti se počítače uplatňují jako sekundanti umožňující hráčům zlepšovat svou přípravu a vyzkoušet si nové varianty. K rozvoji šachové hry přispěl i internet, který umožňuje hrát po síti komukoliv.

Náš výběr
Civilizace
Civilizace
967 Kč