Hrajeme kostky

S obyčejnými kostkami se dá hrát neuvěřitelná spousta her. Můžete se jimi bavit za dlouhých zimních večerů doma nebo s přáteli, můžete si zpestřit posezení v hospůdce nebo zabavit své ratolesti. Různý počet kostek znamená i různý počet her. To ovšem není všechno, neboť například i s jednou kostkou se dá hrát několik různých her. Jednou z nich je například hra zvaná:

Holý vrabec

Hráči postupně vždy zatřepou kostkou vloženou do kelímku. Kelímek obrátí dnem vzhůru tak, aby kostka zůstala pod ním a nebylo na ni vidět. Další hráč, který je po levici toho, který házel, kelímek nadzvedne a na své konto si připíše vhozené číslo. Holý vrabec znamená, když je na kostce jednička. V takovém případě si hráč, který házel, ze svého konta musí odečíst jeden bod. Na začátku hry se dohodne počet kol, po jejichž dovršení se sečtou body a vítězí ten, který jich má nejméně. Tento hráč je označen titulem „Holý vrabec“.

Další hrou s jednou kostkou je:

Škrtání čísel

Je to snad nejprostší hra s jednou kostkou, kterou mohou hrát i menší děti. Každý si napíše na svůj lístek čísla od jedné do šesti a jeden po druhém pak hází jednou kostkou. Číslo, které hráči padne, si na svém lístku přeškrtne. Kdo přeškrtá všechna svá čísla, odstupuje ze hry. První odstoupivší je vítězem a poraženým je ten, kdo zůstane poslední.

Zajímavé jsou také hry se dvěma kostkami, z nichž si můžete vyzkoušet například:

Skok smrti

Vylosovaný hráč řekne číslo mezi 30 a 50. Házet dvěma kostkami začíná hráč po jeho levé ruce. Hozené hodnoty všech hráčů se sčítají dohromady a prohrává ten, který dohodí nebo přehodí určené číslo. Počet kol se může stanovit na začátku hry, nebo je možné zvolit variantu na trestné body či do konečného rozhodnutí, kdy ve hře zůstane vítěz.

Se třemi kostkami můžete hrát například:

Chicago

Každý hráč postupně hází třikrát po sobě a snaží se získat maximum bodů, přičemž jednička je za 100 bodů, šestka za 60 a ostatní čísla mají svou normální hodnotu. Dosažený počet bodů si každý zapíše a zvítězí ten, kdo má po dosažení stanoveného počtu kol nejvíce bodů.

Náš výběr
Civilizace
Civilizace
967 Kč